Allegro Microsystems ACS770LCB-050B-PFF-T, Current Sensor 5-Pin, PFF
RS Stock No.: 866-0789Brand: Allegro MicrosystemsManufacturers Part No.: ACS770LCB-050B-PFF-T
brand-logo
View all in Current Sensor ICs
Technical Document
Specifications
Product Type
Current Sensor
Offset Voltage
±6 mV
Package Type
PFF
Bandwidth
120kHz
Pin Count
5
Mount Type
Through Hole
Minimum Supply Voltage
4.5V
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
14mm
Height
7mm
Standards/Approvals
RoHS
Series
ACS770
Automotive Standard
AEC-Q100
Product details
50A to 200A Integrated Current Sensor ICs, Allegro MicroSystems
Allegro Current sensor ICs in CA and CB packages
Conductor resistance of 100 μΩ typical for ultra low-power loss
Automotive grade options for harsh applications environments
3000 Vrms galvanic isolation
Hall Effect Current Sensors, Allegro MicroSystems
View all in Current Sensor ICs
Stock information temporarily unavailable.
AED 45.05
AED 45.05 Each (ex VAT)
AED 47.30
AED 47.30 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 45.05 Each (ex VAT)
AED 47.30 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9AED 45.05
10 - 49AED 41.20
50 - 99AED 40.02
250+AED 38.95
Technical Document
Specifications
Product Type
Current Sensor
Offset Voltage
±6 mV
Package Type
PFF
Bandwidth
120kHz
Pin Count
5
Mount Type
Through Hole
Minimum Supply Voltage
4.5V
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
14mm
Height
7mm
Standards/Approvals
RoHS
Series
ACS770
Automotive Standard
AEC-Q100
Product details