Alliance Memory SRAM Memory, AS6C6264-55PCN- 64 kB
RS Stock No.: 538-158Brand: Alliance MemoryManufacturers Part No.: AS6C6264-55PCN
brand-logo
View all in SRAM
Technical Document
Specifications
Memory Size
64kB
Product Type
SRAM Memory
Number of Words
8K
Number of Bits per Word
8
Maximum Random Access Time
55ns
Address Bus Width
13bit
Minimum Supply Voltage
2.7V
Timing Type
Asynchronous
Maximum Supply Voltage
5.5V
Mount Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Minimum Operating Temperature
0°C
Pin Count
28
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
3.81mm
Length
36.32mm
Standards/Approvals
No
Series
AS6C6264
Supply Current
15mA
Automotive Standard
No
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Static RAM, Alliance Memory
The AS6C1008 is well designed for very low power system applications, and particularly well suited for battery back-up non-volatile memory application. The AS6C62256 is a 262,144-bit low power CMOS static random access memory organized as 32,768 words by 8 bits. The AS6C62256 operates with wide range power supply 2.7 ∼ 5.5V. Package: 28-pin 600 mil PDIP
SRAM (Static Random Access Memory)
Click here to find out more
View all in SRAM
Stock information temporarily unavailable.
AED 59.71
AED 29.853 Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
AED 62.70
AED 31.346 Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)
Specifications
Memory Size
64kB
Product Type
SRAM Memory
Number of Words
8K
Number of Bits per Word
8
Maximum Random Access Time
55ns
Address Bus Width
13bit
Minimum Supply Voltage
2.7V
Timing Type
Asynchronous
Maximum Supply Voltage
5.5V
Mount Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Minimum Operating Temperature
0°C
Pin Count
28
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
3.81mm
Length
36.32mm
Standards/Approvals
Series
AS6C6264
Supply Current
15mA