Arcol 502AS102KDG2, 1 kΩ 12 W Wirewound Fixed Resistor ±10 %
RS Stock No.: 194-5190Brand: ArcolManufacturers Part No.: 502AS102KDG2
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
1kΩ
Product Type
Fixed Resistor
Power Rating
12W
Series
500
Package/Case
Radial Tabs
Temperature Coefficient
-0.08 %
Tolerance
±10 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Radial
Minimum Operating Temperature
-55°C
Overall Length
38.1mm
Maximum Operating Temperature
230°C
Overall Width
1in
Standards/Approvals
Method 103 (Moisture Resistance), Tested per MIL-STD-202
Overall Diameter
25.4mm
Country of Origin
Mexico
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 1,512.44
AED 302.489 Each (In a Box of 5) (ex VAT)
AED 1,588.06
AED 317.613 Each (In a Box of 5) (inc. VAT)
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
1kΩ
Product Type
Fixed Resistor
Power Rating
12W
Series
500
Package/Case
Radial Tabs
Temperature Coefficient
-0.08 %
Tolerance
±10 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Radial
Minimum Operating Temperature
-55°C
Overall Length
38.1mm
Maximum Operating Temperature
230°C
Overall Width
1in
Standards/Approvals
Overall Diameter
25.4mm