Bourns 3680 5 kΩ Digital Display Potentiometer 10-Turns 2-Gang Panel Mount, 3682S-1-502L
brand-logo
View all in Potentiometers
Technical Document
Specifications
Brand
Bourns
Product Type
Potentiometer
Potentiometer Type
Digital Display
Maximum Resistance
5kΩ
Number of Gangs
2
Number of Turns
10
Packaging
Bulk
Power Rating
2W
Electrical Taper
Precision
Mount Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Adjustment Type
Side
Pin Count
3
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
42.31mm
Depth
34.54mm
Length
26.67mm
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
3%
Series
3680
Country of Origin
Mexico
Product details
Series Information
Repeatable settings
Digital display provides excellent readability
Snap-in panel mount
Two or three digit types
10 positions, 0 to 9
Clear silicone panel seal/protector available
3682 series 2-digit and 3683 series 3-digit types
Brand Information
Click here to find out more
View all in Potentiometers
Stock information temporarily unavailable.
AED 183.29
AED 183.29 Each (ex VAT)
AED 192.45
AED 192.45 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 183.29 Each (ex VAT)
AED 192.45 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 4AED 183.29
5 - 9AED 170.45
10+AED 161.25
Specifications
Brand
Bourns
Product Type
Potentiometer
Potentiometer Type
Digital Display
Maximum Resistance
5kΩ
Number of Gangs
2
Number of Turns
10
Packaging
Bulk
Power Rating
2W
Electrical Taper
Precision
Mount Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Adjustment Type
Side
Pin Count
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
42.31mm
Depth
34.54mm
Length
26.67mm
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
3%
Series
3680
Country of Origin
Mexico
Product details
Series Information
Repeatable settings
Snap-in panel mount
Two or three digit types
10 positions, 0 to 9