Broadcom HCPL-4200-000E DC Input
RS Stock No.: 547-4175Brand: BroadcomManufacturers Part No.: HCPL-4200-000E
brand-logo
View all in Optocouplers
Technical Document
Specifications
Number of Channels
1
Input Current Type
DC
Isolation Voltage
3750V ac
Logic Output
Yes
Product details
4mA-to-20mA Current-Loop, Avago Technologies
Data line transmission, with high noise immunity between electronic equipment, is achieved by using these 20mA current loop transmitter and receiver optocouplers for typical distances up to 9km.
4mA-to-20mA Current-Loop Communication
You may be interested in
View all in Optocouplers
Stock information temporarily unavailable.
AED 39.06
AED 39.06 Each (ex VAT)
AED 41.01
AED 41.01 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 39.06 Each (ex VAT)
AED 41.01 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9AED 39.06
10 - 24AED 36.65
25+AED 31.94
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Number of Channels
1
Input Current Type
DC
Isolation Voltage
3750V ac
Logic Output
Yes
Product details