CHEMI-CON 10μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Surface Mount - EMVA500ADA100ME55G
RS Stock No.: 170-0445Brand: CHEMI-CONManufacturers Part No.: EMVA500ADA100ME55G
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 x 5.2mm
Height
5.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
1.4mm
Lifetime
2000h
Series
MVA
Ripple Current
30mArms
Leakage Current
0.01 CV μA, 3 μA @ 20°C (After 2 min)
Polarised
Polar
Tolerance
±20%
Country of Origin
Japan
Product details
MVA Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 481.50
AED 0.482 Each (On a Reel of 1000) (ex VAT)
AED 505.58
AED 0.506 Each (On a Reel of 1000) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 x 5.2mm
Height
5.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
1.4mm
Lifetime
2000h
Series
MVA
Ripple Current
30mArms
Leakage Current
Polarised
Polar
Tolerance
±20%