CHEMI-CON 22μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Surface Mount - EMZA500ADA220MF61G
RS Stock No.: 756-8231Brand: CHEMI-CONManufacturers Part No.: EMZA500ADA220MF61G
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
6.3 x 5.8mm
Height
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
1.9mm
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
880mΩ
Series
MZA
Polarised
Polar
Ripple Current
165mArms
Product details
MZA Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 13.11
AED 2.622 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 13.77
AED 2.753 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type