Epcos 470μF Electrolytic Capacitor 400V dc, Snap-In - B43505A9477M
RS Stock No.: 496-1785Brand: EPCOSManufacturers Part No.: B43505A9477M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Epcos
Capacitance
470µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Snap-In
Technology
Electrolytic
Dimensions
35 (Dia.) x 50mm
Height
50mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
35mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
190mΩ
Series
B43505
Ripple Current
2.2A
Product details
B43505 Series
Long life grade capacitors
Extended temperature range for power supply applications
Low equivalent series resistance (ESR)
Outstanding ripple current capability
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Epcos
Capacitance
470µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Snap-In
Technology
Electrolytic
Dimensions
35 (Dia.) x 50mm
Height
50mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
35mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
190mΩ
Series
B43505
Ripple Current
2.2A