IXYS MID200-12A4 Single IGBT Module, 270 A 1200 V, 5-Pin Y3 DCB, Panel Mount
RS Stock No.: 194-394Brand: IXYSManufacturers Part No.: MID200-12A4
brand-logo
View all in IGBTs
Technical Document
Specifications
Brand
IXYS
Maximum Continuous Collector Current
270 A
Maximum Collector Emitter Voltage
1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage
±20V
Package Type
Y3 DCB
Configuration
Single
Mounting Type
Panel Mount
Channel Type
N
Pin Count
5
Transistor Configuration
Single
Dimensions
110 x 62 x 30mm
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Product details
IGBT Modules, IXYS
IGBT Discretes & Modules, IXYS
Click here to find out more
View all in IGBTs
Stock information temporarily unavailable.
AED 645.10
AED 645.10 Each (ex VAT)
AED 677.36
AED 677.36 Each (inc. VAT)
AED 645.10 Each (ex VAT)
AED 677.36 Each (inc. VAT)
Specifications
Brand
IXYS
270 A
1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage
±20V
Package Type
Y3 DCB
Configuration
Mounting Type
Panel Mount
Channel Type
N
Pin Count
5
Transistor Configuration
Dimensions
110 x 62 x 30mm
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Minimum Operating Temperature
-40 °C