Kemet 100μF Electrolytic Capacitor 200V dc, Through Hole - ESH107M200AM7AA
RS Stock No.: 870-5696Brand: KEMETManufacturers Part No.: ESH107M200AM7AA
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
KEMET
Capacitance
100µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
16 x 25mm
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h @ +85 °C/200V dc/Ir
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
350mA
Leakage Current
70 μA
Series
ESH
Dissipation Factor
0.15
Country of Origin
China
Product details
Kemet ESH Series
High reliability
High operating temperature
Safety vent on the capacitor base
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
AED 176.55
AED 3.531 Each (In a Pack of 50) (ex VAT)
AED 185.38
AED 3.708 Each (In a Pack of 50) (inc. VAT)