Microchip AT17LV256-10PU, 256 kB EEPROM 8-Pin PDIP Serial-2 Wire
RS Stock No.: 127-2679Brand: MicrochipManufacturers Part No.: AT17LV256-10PU
brand-logo
View all in EEPROM
Technical Document
Specifications
Memory Size
256kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
Serial-2 Wire
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
10MHz
Minimum Supply Voltage
3V
Number of Bits per Word
1
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
9.27mm
Standards/Approvals
No
Supply Current
5mA
Data Retention
90year
Automotive Standard
No
Number of Words
256K
Product details
AT17 FPGA Configuration EEPROM
Cascadable read-back to support additional configurations or higher-density arrays
Programmable reset polarity
Low-power standby mode
In-System Programmable (ISP) via 2-Wire serial bus
You may be interested in
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
AED 51.95
AED 51.95 Each (ex VAT)
AED 54.55
AED 54.55 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 51.95 Each (ex VAT)
AED 54.55 Each (inc. VAT)
Select packaging type
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Memory Size
256kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
Serial-2 Wire
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
10MHz
Minimum Supply Voltage
3V
Number of Bits per Word
1
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
9.27mm
Standards/Approvals
Supply Current
5mA