Microchip ATMEGA8515-16JU, 8 bit AVR, ATMEGA8515 Microcontroller, 16 MHz, 8kB FLASH, 44-Pin PLCC
RS Stock No.: 131-0340Brand: MicrochipManufacturers Part No.: ATMEGA8515-16JU
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
ATMEGA8515
Package Type
PLCC
Mount Type
Surface
Pin Count
44
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART, SPI
Program Memory Size
8kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
35
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.06mm
Length
16.66mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
4.5V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
0 bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
8-Bit megaAVR Microcontrollers, 4KB to 16KB Flash
Types of megaAVR 8-bit microcontrollers
•ATmega8
•ATmega16
•ATmega48
•ATmega88
•ATmega162
•ATmega164
•ATmega165
•ATmega168
•ATmega8515
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
AED 34.03
AED 17.013 Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
AED 35.73
AED 17.864 Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
Package Type
PLCC
Mount Type
Surface
Pin Count
44
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART, SPI
Program Memory Size
8kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
35
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.06mm
Length
16.66mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
4.5V