Microchip Split Gate 16 MB SPI Flash Memory 8-Pin WSON, SST25VF016B-50-4I-QAF
RS Stock No.: 824-8963Brand: MicrochipManufacturers Part No.: SST25VF016B-50-4I-QAF
brand-logo
View all in Flash Memory
Technical Document
Specifications
Memory Size
16MB
Product Type
Flash Memory
Interface Type
SPI
Package Type
WSON
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
50MHz
Mount Type
Surface
Cell Type
Split Gate
Minimum Supply Voltage
2.7V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Timing Type
Synchronous
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.75mm
Length
5mm
Standards/Approvals
No
Number of Bits per Word
8
Supply Current
15mA
Maximum Random Access Time
8ns
Series
SST25VF016B
Automotive Standard
No
Number of Words
2M
Product details
SST25VF016B Serial SPI SuperFlash® Memory
Flash Memory, Microchip
Click here to find out more
View all in Flash Memory
Stock information temporarily unavailable.
AED 44.40
AED 8.881 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 46.62
AED 9.325 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Memory Size
16MB
Product Type
Flash Memory
Interface Type
SPI
Package Type
WSON
Pin Count
Maximum Clock Frequency
50MHz
Mount Type
Surface
Cell Type
Split Gate
Minimum Supply Voltage
2.7V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Timing Type
Synchronous
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.75mm
Length
5mm
Standards/Approvals
Number of Bits per Word
Supply Current
15mA