Nexperia PESD12VS2UT,215 2-Element Uni-Directional ESD Protection Diode, 180 W, 3-Pin SOT-23
RS Stock No.: 508-513Brand: NexperiaManufacturers Part No.: PESD12VS2UT,215
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Common Anode
Product Type
ESD Protection Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
14.7V
Mount Type
Surface
Package Type
SOT-23
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
12V
Pin Count
3
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
180W
Clamping Voltage VC
35V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
5mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
5A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
2
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Length
3mm
Standards/Approvals
No
Series
PESD
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Product details
ESD (ElectroStatic Discharge) Protection Unidirectional Diode Arrays, PESD Series, Nexperia
Transient Voltage Suppressors, Nexperia
Click here to find out more
You may be interested in
ROHM Bi-Directional TVS Diode, 225 mW, 3-Pin SOT-23
AED 0.674Each (On a Reel of 3000) (ex VAT)
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
AED 12.84
AED 0.642 Each (In a Pack of 20) (ex VAT)
AED 13.48
AED 0.674 Each (In a Pack of 20) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Common Anode
Product Type
ESD Protection Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
14.7V
Mount Type
Surface
Package Type
SOT-23
12V
Pin Count
3
180W
Clamping Voltage VC
35V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
5mA
5A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
2
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Length
3mm
Standards/Approvals
No
Series
PESD
1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Product details