Nexperia PESD15VS2UT,215 2-Element Uni-Directional ESD Protection Diode, 160 W, 3-Pin SOT-23
RS Stock No.: 509-964Brand: NexperiaManufacturers Part No.: PESD15VS2UT,215
Diode Configuration
Common Anode
Product Type
ESD Protection Diode
Minimum Breakdown Voltage Vbr
17.6V
Package Type
SOT-23
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
15V
Pin Count
3
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
160W
Clamping Voltage VC
40V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
5mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
5A
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Length
3mm
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Product details
ESD (ElectroStatic Discharge) Protection Unidirectional Diode Arrays, PESD Series, Nexperia
Transient Voltage Suppressors, Nexperia
Click here to find out more
You may be interested in
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
AED 11.77
AED 0.588 Each (In a Pack of 20) (ex VAT)
AED 12.36
AED 0.617 Each (In a Pack of 20) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Diode Configuration
Common Anode
Product Type
ESD Protection Diode
Minimum Breakdown Voltage Vbr
17.6V
Package Type
SOT-23
15V
Pin Count
3
160W
Clamping Voltage VC
40V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
5mA
5A
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Length
3mm