Nexperia PESD5Z3.3,115 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 260 W, 2-Pin SOD-523
RS Stock No.: 780-5385PBrand: NexperiaManufacturers Part No.: PESD5Z3.3,115
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Minimum Breakdown Voltage Vbr
5V
Package Type
SOD-523
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
3.3V
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
260W
Clamping Voltage VC
18V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
20A
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
0.65mm
Length
1.25mm
Maximum Reverse Leakage Current
50nA
Product details
PESD5Zx Series, Low Capacitance Unidirectional ESD Protection Diodes, Nexperia
P.O.A.
Each (Supplied on a Reel) (ex VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Minimum Breakdown Voltage Vbr
5V
Package Type
SOD-523
3.3V
260W
Clamping Voltage VC
18V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
20A
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
0.65mm
Length
1.25mm