NIC Components 100 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - NACE101M50V8X10.5TR13F
RS Stock No.: 737-9684Brand: NIC ComponentsManufacturers Part No.: NACE101M50V8X10.5TR13F
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel
Height
10.5mm
Polarity
Polar
Length
10.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
No
Tolerance ±
20%
Ripple Current
200mA
Leakage Current
50μA
Series
NACE
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
China
Product details
NACE Series
General purpose V chip SMT design
Resistant to solvent for upto 2 minutes
Designed for automatic mounting and reflow soldering
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 16.58
AED 1.658 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
AED 17.41
AED 1.741 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type