Nichicon 330 μF Capacitor 250 V dc, Snap-in - LGR2E331MELB25
RS Stock No.: 714-9262Brand: NichiconManufacturers Part No.: LGR2E331MELB25
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
860μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
GR
Dissipation Factor
15%
Product details
GR Series Long Life
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 23.70
AED 23.70 Each (ex VAT)
AED 24.89
AED 24.89 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 23.70 Each (ex VAT)
AED 24.89 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 4AED 23.70
5 - 9AED 22.95
10 - 24AED 22.31
25 - 49AED 21.61
50+AED 20.86
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
860μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
GR
Dissipation Factor
15%