Nichicon 100μF Electrolytic Capacitor 400V dc, Through Hole - LLS2G101MELY
RS Stock No.: 852-6342Brand: NichiconManufacturers Part No.: LLS2G101MELY
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
20 x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
20mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
3000h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
950mArms
Leakage Current
0.6 mA
Tolerance
±20%
Series
LS
Country of Origin
Japan
Product details
Nichicon LS Series, General Purpose, Snap-In Aluminium Electrolytic Capacitors
Nichicon LS series are standard 85⁰C snap-in aluminium electrolytic capacitors. They can withstand 3000 h of rated ripple current with voltage ranging from 16 V to 450 V. These high performance and high capacitance parts are ideal for filtering and storing input current.
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 15.09
AED 15.09 Each (ex VAT)
AED 15.84
AED 15.84 Each (inc. VAT)
AED 15.09 Each (ex VAT)
AED 15.84 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 24AED 15.09
25 - 49AED 14.02
50 - 99AED 12.79
250+AED 10.38
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
20 x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
20mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
3000h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
950mArms
Leakage Current
0.6 mA
Tolerance
±20%
Series
LS
Country of Origin
Japan
Product details