Nichicon 68 μF Capacitor 100 V dc, Surface Mount Solder - UCD2A680MNQ1MS
RS Stock No.: 715-1486Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCD2A680MNQ1MS
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS 2002/95/EC
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
Leakage Current
3μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
CD
Country of Origin
China
Product details
CD Series Low Impedance
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 35.31
AED 7.062 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 37.08
AED 7.415 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type