Nichicon 330 μF Capacitor 25 V dc, Through Hole - UPM1E331MPD Radial Lead
RS Stock No.: 520-1517Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPM1E331MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS, EU
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PM
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
14%
Product details
Nichicon PM Series Electrolytic Capacitors
Nichicon PM Series Aluminium Electrolytic Capacitors are high reliability, low impedance products that have a 5000-hour load life and are compliant to the RoHS directive (2011/65/EU). The PM series features a wide temperature range, a rated voltage range of 6.3 V to 450 V, and high ripple current.
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 5000 hours
Lead free reflow soldering
Extremely low impedance
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 13.11
AED 2.622 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 13.77
AED 2.753 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type