Nichicon 330 μF Capacitor 100 V dc, Through Hole - UPS2A331MHD Radial Lead
RS Stock No.: 519-4582Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPS2A331MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS, EU
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
8%
Product details
Nichicon PS Series Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 3000 hours
Lead free reflow soldering
Low ESR
Wide temperature range
Miniature sized
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 35.58
AED 7.116 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 37.36
AED 7.472 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type