Nichicon 47μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - USR1V470MDD
RS Stock No.: 475-8955Brand: NichiconManufacturers Part No.: USR1V470MDD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Ripple Current
85mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Country of Origin
Japan
Product details
SR Series
Good capacitance to voltage ratio.
7mm height
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
AED 8.83
AED 1.766 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 9.27
AED 1.854 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
AED 8.83
AED 9.27
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45AED 1.766AED 8.83
50 - 95AED 1.23AED 6.15
100+AED 1.016AED 5.08
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Ripple Current
85mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Country of Origin
Japan
Product details
SR Series
7mm height