RS Stock No.: 166-1897Brand: onsemiManufacturers Part No.: FSBB20CH60C
brand-logo
View all in Motor Driver ICs
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Product Type
Motor Driver IC
Motor Type
AC, Brushless DC Motor
Configuration
3 Phase
Maximum IGBT Collector Current
40A
Maximum Collector Emitter Voltage Vceo
600V
Mount Type
Through Hole
Package Type
SPM27
Output Current
20A
Pin Count
27
Minimum Supply Voltage
-0.3V
Maximum Supply Voltage
20V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
5.5mm
Length
44mm
Standards/Approvals
No
Series
FSBB20CH60C
Supply Current
500μA
Automotive Standard
No
Product details
Motion SPM® 3 Series Motor Drivers, Fairchild Semiconductor
Motor Controllers & Drivers, Fairchild Semiconductor
Click here to find out more
View all in Motor Driver ICs
Stock information temporarily unavailable.
AED 4,882.41
AED 81.374 Each (In a Tube of 60) (ex VAT)
AED 5,126.53
AED 85.443 Each (In a Tube of 60) (inc. VAT)
onsemi, AC, Brushless DC Motor Motor Driver IC, 600 V 40 A 27-Pin, SPM27
Specifications
Brand
onsemi
Product Type
Motor Driver IC
Motor Type
AC, Brushless DC Motor
Configuration
3 Phase
Maximum IGBT Collector Current
40A
600V
Mount Type
Through Hole
Package Type
SPM27
Output Current
20A
Pin Count
27
Minimum Supply Voltage
-0.3V
Maximum Supply Voltage
20V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
5.5mm
Length
44mm