Panasonic 180 μF Solid Capacitor 20 V dc, Surface Mount - 20SVPT180M 1000
RS Stock No.: 211-1958Brand: PanasonicManufacturers Part No.: 20SVPT180M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
8.3mm
Polarity
Polar
Length
6.9mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
3.2A
Leakage Current
720μA
Equivalent Series Resistance ESR
25mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 14.55
AED 7.276 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
AED 15.28
AED 7.64 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Select packaging type