Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - ECA1CM470 Radial Lead
RS Stock No.: 107-7578Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1CM470
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
M Series Type A Electrolytic Capacitors
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 47 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
AED 0.393Each (In a Pack of 100) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 64.20
AED 0.321 Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
AED 67.41
AED 0.337 Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)