Panasonic 2200 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Through Hole - ECA1HHG222 Radial Lead
Capacitance
2200μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
AED 56.44
AED 11.288 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 59.26
AED 11.852 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type