Panasonic 2.2 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - ECA1HHG2R2 Radial Lead
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
AED 7.49
AED 1.498 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 7.86
AED 1.573 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
AED 7.49
AED 7.86