Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - ECA1JHG100 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 10 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
AED 0.562Each (In a Pack of 100) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 34.78
AED 0.696 Each (In a Pack of 50) (ex VAT)
AED 36.52
AED 0.731 Each (In a Pack of 50) (inc. VAT)
Select packaging type