Panasonic 100μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - ECA1VAM101X
RS Stock No.: 865-0555Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1VAM101X
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
210mA
Tolerance
± 20%
Series
AMX
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 12.04
AED 0.482 Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
AED 12.64
AED 0.506 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)