Panasonic 2.2 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - ECEA1HN2R2U Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Bipolar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
6.3μA
Tolerance
±20 %
Series
SU-A (Bi-Polar)
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
Panasonic SU Bi-Polar Series
Applications
Bipolar
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Surface mount
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 24.08
AED 0.963 Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
AED 25.28
AED 1.011 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)