Panasonic 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEAGA1E100 Radial Lead
RS Stock No.: 103-5609Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1E100
Capacitance
10μF
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
Panasonic GA Series Type A electrolytic capacitors feature excellent endurance.
7 mm height
High reliability
Long life
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
AED 0.225Each (In a Bag of 2000) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 149.80
AED 0.749 Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
AED 157.29
AED 0.786 Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Bag
200 - 200AED 0.749AED 149.80
400 - 400AED 0.749AED 149.80
800+AED 0.696AED 139.10
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10μF
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
7 mm height
High reliability
Long life
Applications