Panasonic 1 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEE1HA010SR
RS Stock No.: 536-9922Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEE1HA010SR
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Construction
Cylindrical Can
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Height
5.4mm
Length
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Series
S
Automotive Standard
AEC-Q200
Tolerance ±
20%
Ripple Current
10mA
Leakage Current
3μA
Country of Origin
Malaysia
Product details
VS Series
Panasonic S Series Type V electrolytic capacitors feature endurance of 2000 hours at +85°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Vs smt Al electro cap,1uF 50V 85deg
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 7.22
AED 1.444 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 7.58
AED 1.516 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
AED 7.22
AED 7.58