Panasonic 220μF Electrolytic Capacitor 6.3V dc, Surface Mount - EEEFC0J221AP
RS Stock No.: 708-5783Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC0J221AP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
6.3V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 6.2mm
Height
6.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000h
Series
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
230mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Product details
FC High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Half the impedance of the HA series from Panasonic
High reliability
Long life
Low impedance
Surface Mount
High ripple current
Pb-free reflow soldering compliant
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 28.89
AED 2.889 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
AED 30.33
AED 3.033 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type