Panasonic 22 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFC1V220P D
RS Stock No.: 537-0360Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1V220P
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
5.4mm
Package/Case
D
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
140mA
Leakage Current
7.7μA
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FC Series (Low ESR)
Click here to find out more
You may be interested in
VFC smt Al electro cap,22uF 35V 105deg
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Panasonic 22 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder D
AED 0.674Each (On a Reel of 1000) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 10.97
AED 2.194 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 11.52
AED 2.304 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type