Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1C470UR 1000
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
160mA
Leakage Current
7.5μA
Equivalent Series Resistance ESR
700mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
FK smt Al electro cap,47uF 16V
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 9.36
AED 1.872 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 9.83
AED 1.966 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
AED 9.36
AED 9.83