Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1E471P 500
RS Stock No.: 537-0528Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1E471P
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
117.5μA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
AED 16.32
AED 3.264 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 17.14
AED 3.427 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type