Panasonic 68 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1E680P 1000
RS Stock No.: 708-3419Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1E680P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
7.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 68 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder 1000
AED 0.674Each (On a Reel of 1000) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 24.08
AED 0.963 Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
AED 25.28
AED 1.011 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type