Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H221P 500
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Capacitance
220μF
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
110μA
Equivalent Series Resistance ESR
180mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Tolerance ±
20%
Ripple Current
670mA
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 20.86
AED 4.173 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 21.90
AED 4.382 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type