Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H471AM 0125
RS Stock No.: 708-3948Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1H471AM
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.6A
Equivalent Series Resistance ESR
73mΩ
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.12%
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
AED 14.44
AED 14.44 Each (ex VAT)
AED 15.16
AED 15.16 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 14.44 Each (ex VAT)
AED 15.16 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9AED 14.44
10 - 24AED 11.77
25 - 49AED 11.56
100+AED 11.13
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.6A
73mΩ
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.12%