Panasonic 22 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1J220P 1000
RS Stock No.: 708-3598Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1J220P
Capacitance
22μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
6.2mm
Length
6.2mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
120mA
Leakage Current
3μA
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
AED 12.04
AED 2.408 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 12.64
AED 2.528 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type