Panasonic 22 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1J220XP 900
Capacitance
22μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
120mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
1.2Ω
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
AED 32.10
AED 1.284 Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
AED 33.70
AED 1.348 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type