Panasonic 220 μF Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1J221AQ 200
RS Stock No.: 708-3970Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1J221AQ
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Height
13.5mm
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
800mA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Japan
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
AED 35.84
AED 7.169 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 37.63
AED 7.527 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Height
13.5mm
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
800mA
160mΩ
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.1%