Panasonic 33 μF Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1J330P 500
RS Stock No.: 708-3601Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1J330P
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Height
10.2mm
Length
10mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Series
FK SMD
Tolerance ±
20%
Ripple Current
250mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
650mΩ
Dissipation Factor
0.08%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
AED 18.99
AED 3.798 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 19.94
AED 3.988 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type