Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1J470P 500
RS Stock No.: 708-3614Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1J470P
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
250mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
650mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
AED 19.26
AED 3.852 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 20.22
AED 4.045 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type