Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 80 V dc, Surface Surface Mount - EEEFK1K471AM Surface Mount
RS Stock No.: 287-774Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1K471AM
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Tape
Height
16.5mm
Polarity
Negative
Length
21.8mm
Package/Case
Surface Mount
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
2A
Leakage Current
0μA
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.22%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 651.63
AED 65.163 Each (In a Bag of 10) (ex VAT)
AED 684.21
AED 68.421 Each (In a Bag of 10) (inc. VAT)
Select packaging type