Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V100R 1000
RS Stock No.: 708-3443Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V100R
Capacitance
10μF
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
160mA
Leakage Current
3μA
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
AED 22.74
AED 0.91 Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
AED 23.88
AED 0.955 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type