Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V221P 500
Capacitance
220μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
77μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
AED 18.46
AED 3.692 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 19.38
AED 3.877 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type