Panasonic 33 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V330P 1000
RS Stock No.: 708-3456Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V330P
Capacitance
33μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
AED 22.74
AED 0.91 Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
AED 23.88
AED 0.955 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type
Capacitance
33μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Dissipation Factor
200%