Panasonic 180 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount - EEEFNE181XUL
RS Stock No.: 262-5001Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFNE181XUL
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
7.7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
280mA
Leakage Current
45μA
Equivalent Series Resistance ESR
340mΩ
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Dissipation Factor
0.14%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 16.05
AED 1.605 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
AED 16.85
AED 1.685 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Select packaging type